Koszyk 0
do wygaśnięcia 
zamówienia

EDUKACJA

JOGA W MUZEUM

Zajęcia jogi adresowane do początkujących. Do dyspozycji ćwiczących oddajemy prawie 200-metrową salę Działu Edukacji. Będziesz ćwiczyć w muzealnym wnętrzu, a na macie obok zapewne będzie wyginał się jakiś muzealnik. A wszystko to pod czułym okiem doświadczonej instruktorki.
Zajęcia poprowadzi Adrianna Rakowska. Joga, którą praktykuje i którą zaproponuje w CMWŁ wywodzi się bezpośrednio od vinyasy kramy jogi. W tym rodzaju jogi chodzi głównie o zintegrowanie w człowieku ruchu, oddechu i uważności. A skoro podążymy ścieżką uważności, to i każde spotkanie będzie dostosowywane do potrzeb uczestników.
Na zajęcia przychodzisz z własną matą. My natomiast zapewniamy koce, które mogą się przydać przy wyciszających ćwiczeniach w chłodniejsze dni. Sala jest oczywiście ogrzewana do komfortowej temperatury.
Informacje organizacyjne

Kup Bilet
sPLOTY

NA WARSZTATY OBOWIĄZUJĄ ZAPISY
Popołudniowe spotkania twórcze dla młodzieży, osób dorosłych oraz seniorów. Pracujemy razem, ale każdy nad swoim projektem! Pod opieką edukatora daj upust swojej ekspresji w twórczej technice, która najbardziej Ci odpowiada. Makatki, haft, malarstwo, rysunek, makrama – to Ty wybierasz!
sPLOTY są przestrzenią otwartą na propozycje uczestników. Jeśli chcesz zainspirować innych, przedstaw swój pomysł na spotkaniu! Warsztaty pozwalają na doskonalenie umiejętności tworzenia w tradycyjnych technikach.
Warsztaty odbywają się w sali warsztatowej CMWL.
Liczba miejsc: 10
Na warsztaty obowiązują zapisy pod numerem telefonu 500 527 855.
Czas trwania: 105 min.
Informacje organizacyjne

Kup Bilet

INNE WYDARZENIA

OPROWADZANIE PO WYSTAWIE

Kup Bilet
SPOTKANIA/WYKŁADY

Kup Bilet

ZWIEDZANIE

WYSTAWA MIASTO - MODA - MASZYNA


Wystawa MIASTO – MODA – MASZYNA to opowieść o Łodzi: mieście stworzonym przez przemysł włókienniczy. Mieście z jedyną katedrą tkaniny i ubioru w Polsce i jedną z najdłuższych ulic handlowych w Europie. Mieście, które wykonało największy skok demograficzny w XIX wieku, a po 1989 roku stało się enklawą stutysięcznego bezrobocia i bolesnej prywatyzacji.
Wystawa ulokowana jest na 3 piętrach. Parter to hala fabryczna,
w której poznasz ciąg technologiczny obróbki wełny, bawełny i lnu oraz warunki pracy w fabryce. Widzisz te plamy oleju, drobinki kurzu i przędzy na rozgrzanych lampach i łuszczącą się farbę na apteczce, do której dawno chyba nie zaglądał BHP-owiec? Pierwsze piętro
to podróż po Łodzi – błyskawicznie rosnącym mieście ciężkiej pracy i dramatycznych strajków, parkowych rozrywek i egzotycznych deserów w Horteksie. Drugie piętro to Piotrkowska, czyli najdłuższy wybieg mody, na którym spotkasz wystrojonych łodzian, a o Twoją uwagę będą walczyć sklepowe witryny, neony i szyldy. Zdecydujesz się na Telimenę, Nestora, Modę Polską, czy pójdziesz do Centralu? Spiesz się, bo za chwilę zostanie Ci już tylko bazar…
Więcej o wystawie.
Bilet wstępu uprawnia do obejrzenia wystawy „Sala maszyn w ruchu”
Więcej o wystawie.

Kup Bilet
WYSTAWA ŁÓDZKIE MIKROHISTORIE. LUDZKIE MIKROHISTORIE

Wystawa stała "Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie"
w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej opowiada historię wielokulturowej, włókienniczej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. Losy bohaterów ukazane są na przestrzeni XIX i XX w. na tle zdarzeń historycznych i społecznych. Inspiracją dla tych mikrohistorii były rodzinne wspomnienia, pamiętniki i wywiady, będące zapisem historii mówionych najstarszych mieszkańców Łodzi.
Więcej o wystawie

Kup Bilet
WYSTAWA OSTATNIE LATO

Wystawa stała "Ostatnie lato"
Ależ w tym roku upalnie! Nawet osy sennie latają nad paterą z owocami. Zwłaszcza wiśnie obrodziły – kosztują zaledwie kilka groszy. Podobno dojechały już pierwsze arbuzy z Zaleszczyk. Może jak ojciec będzie jechał z miasta, to przywiezie. Ach, jakie to szczęście być na letnisku, a nie w zadymionym i głośnym mieście! Do południa chodzić w jedwabnej pyjamie albo zażywać kąpieli słonecznych, po obiedzie pójść na łódki, a potem do cukierni z towarzystwem. Szkoda, że lato tak szybko mija. Ostatnie w tej dekadzie…
Wystawa „Ostatnie lato” to opowieść o odpoczynku i czasie wolnym w latach 30. XX wieku. Umieściliśmy ją w willi stojącej pierwotnie w Rudzie Pabianickiej. Przed II wojną światową Ruda była popularną wśród łodzian miejscowością wypoczynkową – stąd pomysł na temat wystawy. Ekspozycja jest nietypowa, więc zachęcamy do uważnego przeczytania opisu.

Kup Bilet
WYSTAWA ARKADIUS. WIELKIE NAMIĘTNOŚCI. KONFRONTACJE

Wystawa dorobku Arkadiusa – byłego polskiego projektanta, który na początku nowego milenium stał się jedną z najsłynniejszych osobowości światowej awangardy mody. Jego twórczość - nowatorska w formie wizualnej i wyrazie – czerpała z kultury, sztuki i literatury. Nawiązywała do polskiej ludowości i tradycji. Była komentarzem istotnych zjawisk społecznych i politycznych. Na ekspozycji zobaczymy ponad 200 obiektów z 14 kolekcji Arkadiusa należących do zbiorów muzeum, które zostały skonfrontowane z pracami współczesnych artystów.
Więcej o wystawie.

Kup Bilet
WYSTAWA TAK PRACUJE TKANINA. W zbiorach CMWŁ

Wystawa „Tak pracuje tkanina. Ze zbiorów CMWŁ” prezentuje wybitne dzieła historyczne będące częścią polskiej szkoły tkaniny artystycznej, wybrane z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa. Kolekcja muzeum stanowi repozytorium wiedzy o technikach, materiałach i wartościach towarzyszących tkaninie artystycznej. Proponujemy odczytanie skomplikowanych splotów historii tego medium w trzech rozdziałach: tradycje, projekty, języki – w ramach których są zestawione dzieła z różnych okresów.
Więcej o wystawie.

Kup Bilet
WYSTAWA SYSTEM MODY. UBRANIA W STRATEGIACH PRZEMOCY I TAKTYKACH PRZETRWANIA W GETCIE ŁÓDZKIM

Wystawa przedstawia temat ubrań i mody w getcie łódzkim. Ukazuje problem zorganizowanej produkcji i niewolniczej pracy mieszkańców getta na rzecz III Rzeszy. Uwięzieni w nim Żydzi doświadczali głodu przemocy i cierpienia, a jednocześnie wydajnie pracowali w utworzonych tam fabrykach. Niewolnicza praca, wykonywana w lęku przed śmiercią napędzała machinę nazistowskiej mody. Wystawa przedstawia koncept, jaki stał za powstaniem getta jako produkcyjnego „hubu" i mechanizmów, śledzi cały proces produkcji od materiału po prezentację gotowego dzieła i „brandingu", ukazując zarazem losy tych, którzy zostali w tę machinę wpisani, buntowali się wobec niej, opowiadali własne historie, a także własną modę. To opowieść o przemocy i śmierci, o pięknie i życiu, o wizerunkach i ich mocy, o materii rzeczywistości i sile sztuki.

Kup Bilet
WYSTAWA WOJCIECH SADLEY. SACRUM I PROFANUM. WSPÓŁCZESNY DYSKURS

Wojciech Sadley jest jednym z filarów polskiej szkoły tkaniny, którego twórczość inspiruje do dzisiaj. Prace Mistrza i korespondującego z nim młodego pokolenia, można zobaczyć w nowo zaaranżowanej przestrzeni wystawienniczej CMWŁ na trzecim piętrze budynku "D".
Wystawa jest płaszczyzną międzypokoleniowego dialogu pomiędzy sztuką zmarłego w 2023 r. artysty Wojciecha Sadleya a artystami i artystkami będącymi na początku swojej drogi twórczej.
Jak widzą sfery sacrum i profanum artystki i artyści młodego pokolenia? Jakim językiem mówią o rzeczach ostatecznych? Ich prace mają różne formy: projekcji, animacji 3D, perfomansu i dźwięku. Na wystawie wchodzą w dialog ze sztuką Sadleya, podejmują tematy związane z momentem przejścia, granicą pomiędzy śmiertelnością a nieskończonością, rozpadem i odrodzeniem, sacrum i profanum.
Kuratorka: Marta Kowalewska
Współpraca z Pracownią Multimediów Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Współpraca kuratorska i opieka merytoryczna prac studenckich: prof. ASP Łukasz Ogórek Osoby studenckie: Borys Górski, Julia Klimek, Anna Nowak, Mateusz Pecyna, Magdalena Skotnicka

Kup Bilet
Trwa komunikacja